La Wola

Wykończenie mieszkania pod klucz – na czym polega?

Kupno lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego wprost od dewelopera to świetna rzecz, szczególnie dla tych, którzy cenią sobie uniwersalne rozwiązania. Zdejmuje ona z inwestora konieczność pilnowania budowy na każdym etapie, a wykończenie dodatkowo daje satysfakcję z możliwości wkroczenia dopiero w najprzyjemniejszym momencie – gdy wystarczy tylko wstawić meble i urządzić się. Czym jest mieszkanie pod klucz? Co to znaczy i czy warto się na to zdecydować?

Jak rozumieć to określenie?

Wszystkie osoby, które planują zakup domu na rynku pierwotnym powinny być wyczulone na punkcie dokumentów, które podpisują. Wszystko, co znajdzie się w umowie z deweloperem, będzie stanowiło podstawę do ewentualnych roszczeń. W umowie zawarte są nie tylko takie kwestie jak cena nieruchomości, jej lokalizacja, metraż czy przeznaczenie, ale również to, na jakim etapie kupujący odbierze gotowe mieszkanie. Nie mamy tu na myśli nieuczciwych sprzedawców, lecz zwyczajne nieporozumienia, jak na przykład kwestia, jaką jest wykończenie pod klucz i co to znaczy dla kupującego? Okazuje się, że nie ma w prawie budowlanym ani w innych przepisach szczegółowych regulacji dla tego terminu. Zasadniczo przyjmuje się, że jest to zaadaptowanie mieszkania do stanu, w którym można je jedynie umeblować, czyli niemal dosłownie „odebrać klucze” i zamieszkać. Okazuje się jednak, że nabywcy nowych mieszkań nie zawsze mają ochotę dostać coś gotowego do zamieszkania, często chcą samodzielnie zająć się wszystkimi pracami wykończeniowymi – i mają do tego prawo. Ważne jest jednak, aby zadbali o to, żeby stosowny zapis znalazł się w umowie.

Mieszkanie pod klucz – co to znaczy w większości przypadków?

W mieszkaniach w bloku stan, który pozwala na wygodne zamieszkanie, obejmuje obecność:

  • tynków
  • podłóg i posadzek
  • instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej
  • kontaktów
  • parapetów
  • posadzki i balustrad na balkonie
  • wentylacji
  • listew przypodłogowych
  • drzwi
  • okien
  • domofonu

Z reguły na takie właśnie prace wykończeniowe, wymagające największych nakładów pracy, czasu i pieniędzy, decydują się inwestorzy kupujący mieszkanie pod klucz. Wtedy wystarczy, że w domu pomalują ściany na wybrany kolor, położą płytki w łazience, zamontują sanitariaty, zainstalują zabudowę kuchni wraz ze sprzętem AGD i wstawią meble. Rzecz jasna, deweloperzy oferują często również rozszerzony zakres prac wykończeniowych, obejmujący właśnie białą zabudowę, płytki, ściany, czy nawet meble. Zwykle robi się to w formie pakietów obejmujących poszczególne etapy prac, rodzaje, a nawet producentów zastosowanych materiałów. Wtedy inwestor ma możliwość oddelegowania tego przedsięwzięcia sprawdzonej firmie, a co najważniejsze – z góry wie, ile będzie go to kosztowało, gdyż otrzymuje kosztorys.

Czy warto postawić na wykończenie pod klucz?

Takie rozwiązanie jest zdecydowanie najwygodniejsze – to świetna opcja dla tych, którzy nie mają czasu zajmować się każdym detalem związanym z ich nowym mieszkaniem i chcieliby po prostu wziąć dzień lub dwa dni wolnego, spakować się i przewieźć rzeczy, zamiast spędzać każdą wolną chwilę przez kolejne tygodnie na doglądaniu remontu. Może to wymagać większych nakładów finansowych, ale prawdę mówiąc, wykańczając wnętrze samodzielnie lub zatrudniając do tego swoją ekipę i samemu kupując materiały rzadko kiedy udaje się prawidłowo oszacować koszty i zwykle finalnie okazuje się to droższym wyborem, niż pozostawienie sprawy deweloperowi. Ci, którzy mają doświadczenie z własnoręcznym remontowaniem mieszkań doskonale wiedzą, czym to pachnie – to właśnie oni wolą przeznaczyć ten czas zamiast na remont, na swoje pasje lub zarabianie pieniędzy, a wykończenie swojego lokalu zostawić fachowcom!