La Wola

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera?

Jeśli myślimy o inwestycji w nieruchomość, musimy poważnie przemyśleć ten temat. Do samego zakupu należy się przygotować, bo to naprawdę duży wydatek. Wielu ludzi nie będzie w stanie sobie z tym poradzić bez wzięcia kredytu. Dlatego warto wiedzieć, o co pytać przed zakupem mieszkania, zwłaszcza gdy to lokum od dewelopera. Na co zwrócić uwagę, o czym nie zapomnieć? Tego można się dowiedzieć po przeczytaniu naszego artykułu.

Jak sprawdzić dewelopera?

Jak przy każdego rodzaju transakcji, tak i przy decyzji o kupnie nieruchomości w budynku wielorodzinnym dobrze poznać sprzedawcę (tu: dewelopera). O ile pozytywnych opinii w sieci nie powinno brakować, o tyle rozsądną – a przede wszystkim sprytną – opcją będzie prześledzenie negatywnych. Wiele powiedzą o danej marce, również to, w jaki sposób podchodzi do rozwiązywania problemów. Czasami przedsiębiorstwo oferuje profesjonalnie zrealizowane projekty, ale przy jakichkolwiek późniejszych komplikacjach umywa ręce. Lepiej unikać takich firm. Przy szukaniu informacji można posiłkować się forami, wsparciem prawników oraz podwykonawców. Jeżeli mamy taką możliwość, spróbujmy dotrzeć chociaż do kilku klientów.

Lista zawierająca kwestie warte poruszenia przed inwestycją jest długa. Należy jednak przejść przez każdy podpunkt, dla własnego bezpieczeństwa. To szczególnie istotne, kiedy nie mamy doświadczenia i nie wiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania. Musimy sprawdzić m.in. jak wyglądają warunki odstąpienia od umowy. Może niektórych dziwi taka kolejność, ale zawsze dobrze wiedzieć, jak można się bezpiecznie wycofać. Kolejny element to standard deweloperski. Ustala go sam deweloper, dlatego koniecznie upewnijmy się, co obejmuje. Inaczej możemy zostać nieprzyjemnie zaskoczeni np. brakiem kontaktów, gładzi na suficie czy ścianach lub niższą, niż zakładaliśmy, jakością materiałów. Dopytajmy też o klasę drzwi oraz rodzaj okien.

O czym pamiętać przed zakupem mieszkania?

Własne cztery kąty to marzenie większości ludzi. Jednocześnie to olbrzymie koszty – nawet jeśli rozłożone na raty, które przyjdzie spłacać przez np. 30 lat. Z tego powodu warto dobrze się zabezpieczyć przed ewentualnymi oraz rozczarowaniami. Przed jakąkolwiek wpłatą czy podpisaniem umowy należy przyłożyć się do zdobywania informacji. Jeśli nie jesteśmy pewni, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera, zwróćmy się do kogoś bardziej doświadczonego. Im więcej dowiemy się o firmie, jej inwestycjach, a przede wszystkim o realizacjach, tym lepiej dla nas. W przeciwnym wypadku może się okazać, że w wymarzonym gniazdku znajdą się jakieś niedociągnięcia budowlane. Jeszcze gorszą sytuacją będzie zbyt późne wykrycie nieprawidłowości od strony prawnej.

O co pytać przed wpłatą pieniędzy na mieszkanie?

Poza przyszłym lokum powinny nas interesować plany zagospodarowania wspólnych części. Ta strefa obejmuje np. miejsca parkingowe, ale także place zabaw bądź elementy małej architektury. W końcu liczy się również najbliższe otoczenie naszego domu, a nie tylko sam dom.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych kolejnych wpisów. Będziemy się starać przybliżać w nich tematykę zakupu mieszkania od dewelopera oraz związanych z tym zagadnień. Mamy nadzieję, że ułatwimy wielu osobom podjęcie decyzji.