La Wola

Mieszkanie w bloku – zalety i wady

Życie na wsi czy w mieście, w domu jednorodzinnym czy może w wieżowcu? Wielu ludzi ma takie dylematy, zwłaszcza gdy szuka mieszkania pod kątem dojazdu do pracy. Niektórzy przenoszą się w tym celu na duże dystanse. Zakup nieruchomości w bloku ma swoje wady oraz zalety, to przyszli mieszkańcy muszą podjąć decyzję, co w ich sytuacji przeważa. W dzisiejszym wpisie pochylimy się nad tym tematem. Zapraszamy do lektury!

Kto lubi mieszkać w bloku?

Na początku zastanówmy się nad tym, kim są ludzie, którzy preferują życie w mieście. To osoby w różnym wieku, przedstawiciele różnych profesji. Do kilku- bądź kilkunastopiętrowych budynków wprowadzają się młodzi, którzy chcą mieszkać możliwie blisko pracy. Zatrudnienie należy do głównych czynników popychających ich do szukania lokum w większych ośrodkach. Przenosiny do miasta redukują czas dojazdu do firm, co przekłada się na mniejsze wydatki na benzynę lub wybór komunikacji miejskiej.

Jednak nie tylko młode, sprawne fizycznie osoby w wieku reprodukcyjnym decydują się na wyjazd do miasta. Plusy mieszkania w bloku dostrzegają też seniorzy, dotychczas zamieszkujący swój dom gdzieś na wsi. Z wiekiem niektóre czynności zaczynają sprawiać im coraz więcej problemów. Dotyczy to zarówno samej egzystencji, jak i porządków na posesji (odśnieżanie, dbanie o trawnik, odchwaszczanie ogródka etc.). Porzucają to zatem na rzecz wyprowadzki do miasta, gdzie te obowiązki albo znikają, albo wykonuje je ktoś inny.

Czy mieszkanie w bloku ma same zalety?

Niewątpliwie przeniesienie się do większego ośrodka ma liczne pozytywy. Miasto zapewnia dostęp do dziesiątek sklepów, galerii handlowych oraz punktów usługowych z każdego sektora. Można do nich łatwo dojechać własnym samochodem lub środkiem transportu publicznego. Czy to jednak znaczy, że istnieją wyłącznie zalety mieszkania w bloku? Tego nie można powiedzieć, niemniej do wad przejdziemy później. Jeśli chodzi o plusy, niewątpliwie brak konieczności regularnych prac na posesji może cieszyć. Właściciele nieruchomości w mieście muszą sprzątać jedynie w jej wnętrzach. W przypadku ludzi starszych czy mających problemy ze zdrowiem będzie to szczególnie istotne.

Do walorów posiadania czterech kątów w takim budynku zaliczają się też znajomości z sąsiadami. W razie wyjazdu na urlop zaprzyjaźniona osoba zajmie się podlewaniem roślin, wyprowadzaniem psa lub chociaż będzie mieć oko na naszą własność. W przeszłości łatwiej było o takie zażyłe kontakty na wsi. Dziś przybywa ludzi, którzy szukają tam spokoju, nie zależy im na nowych przyjaźniach. Wymieniając wady i zalety mieszkania w bloku, można wspomnieć też o niższych cenach nieruchomości w aglomeracjach. Jeśli nie nabywamy poziomowego apartamentowca w luksusowej dzielnicy, tylko „zwykłe” lokum, jego koszt nie przekroczy funduszy, które trzeba byłoby ponieść na dom. Ponadto taki zakup można traktować jak inwestycję na stare lata. Z czasem jej wartość będzie rosła, więc w razie sprzedaży sprawdzi się jako zastrzyk pieniędzy. Możemy także przenieść się do niej, kiedy uznamy, że życie w mieście to lepsze (rozsądniejsze) rozwiązanie.

Plusy i minusy mieszkania w bloku

Nieruchomość w budynku wielorodzinnym niesie ze sobą szereg korzyści, ale nie sposób zaprzeczyć, że nie tylko one. Przykładów nie trzeba wcale szukać daleko. Niekiedy wspomniane wyżej sąsiedztwo może być co najmniej kłopotliwe. Wtedy możemy uskarżać się na hałasy (zwłaszcza nocą), brud na klatce albo balkonie, biegające dzieci, szczekanie psa etc. W najgorszym przypadku mogą być to długie libacje oraz podejrzane towarzystwo. Podliczając plusy i minusy mieszkania w bloku, trzeba brać takie ryzyko pod uwagę.

Następna niedogodność, z którą musimy się liczyć, to brak ogródka. Posiadacze domu mają zwykle choć maleńki kawałek trawnika, jeśli nie porośniętą trawą posesję. Mogą urządzać grilla w ciepłe dni lub wypoczywać w cieniu drzew. W mieście nasze lokum może nie mieć nawet balkonu. Szczęśliwcy, którzy wykupią je na parterze, mogą uzyskać tym dostęp do wydzielonego ogródka.

Podsumowując, każdy, kto zastanawia się nad zainwestowaniem pieniędzy w przeprowadzkę do miasta, musi to poważnie przemyśleć. Świadomość wad i zalet takiej opcji ułatwi mu podjęcie dojrzałej decyzji.

Zachęcamy do śledzenia kolejnych wpisów!