La Wola

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Co lepiej wybrać?

Czy w wyborze projektu mieszkania zawsze warto podążać za najnowszymi trendami? Oczywiście, ale tylko wtedy, gdy te trendy są dla nas korzystne! Otwarta kuchnia z salonem to rozwiązanie, które króluje w domach od wielu lat i od przynajmniej kilkunastu jest wybierane w miażdżącej większości przypadków. Czym się ona charakteryzuje i kiedy warto ją wybrać?

Dwa typy kuchni – dwa różne style życia domowników

W miarę jak kawalerki zaczęły zyskiwać na popularności, konieczne było wymyślenie sposobu na to, aby tak małe mieszkania nie stały się niefunkcjonalne. Tak powstawały aneksy kuchenne – niewielkie fragmenty ściany w salonie czy przedpokoju, w których stosowano typową zabudowę AGD, i które z założenia miały służyć sporadycznemu gotowaniu dla niewielkiej liczby osób. Z biegiem czasu okazało się, że kuchnia otwarta na salon to po prostu wygodne rozwiązanie. Nie trzeba wówczas wybierać pomiędzy możliwością komfortowego korzystania z urządzeń do gotowania, a niewielkim blatem roboczym czy małą ilością miejsca do przechowywania naczyń lub jedzenia. Zarówno projekty z kuchnią otwartą, jak i zamkniętą mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Poznajmy ich wady i zalety. Mając je na uwadze, z pewnością uda się dokonać korzystnego wyboru w trakcie kupna nowego mieszkania.

Kuchnia otwarta czy zamknięta – wady i zalety

Typ zamknięty to pomieszczenie całkowicie oddzielone od reszty domu, czyli przedzielone z innymi pomieszczeniami ścianami, często zamknięte drzwiami lub choćby przepierzeniem. Zaletą takiej kuchni jest możliwość gotowania w skupieniu, bez uczestniczenia w życiu reszty rodziny w salonie, z możliwością otwarcia okna, włączenia okapu i bez przeszkadzania domownikom odgłosami smażenia czy tłuczenia kotletów. Takie rozwiązanie ma jednak wady – każdy posiłek trzeba przynosić do pokoju dziennego lub jadalni (o ile stół nie znajduje się w takiej kuchni), to samo z naczyniami po jedzeniu. Osoba zamknięta przy gotowaniu nie ma możliwości swobodnego komunikowania się z innymi domownikami, o ile nie będą przychodzić do siebie nawzajem, co wiąże się z koniecznością chodzenia lub nawoływania się. Zamknięte pomieszczenia były typowe dla mieszkań starego budownictwa i doskonale pamiętamy, że mogły dawać one poczucie odizolowania od reszty domu.

Typ otwarty to z kolei dwa w jednym – kuchnia połączona z salonem, a najczęściej również z jadalnią w jedno bardzo przestronne pomieszczenie. Jest ona wówczas lepiej doświetlona, ale przede wszystkim fantastycznie skomunikowana. Wspólne gotowanie posiłków z domownikami jest wtedy przyjemniejsze. Możliwe jest jednoczesne oglądanie filmu i doglądanie pieczeni w piekarniku, bez obaw, że się o niej zapomni. Gotowanie, jedzenie i sprzątanie po posiłkach odbywa się w tym samym pomieszczeniu, przez co nie wymaga nieustannego krążenia pomiędzy kuchnią a jadalnią kilka razy dziennie.

Kuchnia otwarta czy zamknięta – co wybrać?

Nie bez powodu pomieszczenia łączone cieszą się obecnie największym powodzeniem wśród inwestorów. Pozwalają one na wiele ciekawych opcji aranżacji. Można postawić na spójność stylu w całym pomieszczeniu i dodać kuchni ekskluzywności typowej dla salonu, poprzez zastosowanie w niej drewnianych frontów, marmurowych blatów i zabudowanego AGD. Można też wyraźnie oddzielić część „techniczną” pomieszczenia od wypoczynkowej, poprzez zastosowanie zróżnicowanych podłóg, kolorów ścian i mebli. Obecnie z uwagi na tryb życia rodziny spędzają ze sobą zdecydowanie zbyt mało czasu, dlatego warto, aby kuchnia otwarta na salon w jakiś sposób skłaniała ich do wspólnego gotowania i pozwalała wszystkim domownikom uczestniczyć w aktywnościach, które mają miejsce w strefie dziennej mieszkania.