La Wola

Kierunek ułożenia paneli w mieszkaniu – co warto wiedzieć?

Montaż podłóg to nieodłączny element wielu remontów oraz prac wykończeniowych w nowych domach i mieszkaniach. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań od lat pozostają panele podłogowe. Doskonale sprawdzają się zarówno w przedpokoju, jak i w salonie, kuchni a nawet łazience. Jak układać je względem okna, ściany lub drzwi wejściowych i czy podłogę panelową lepiej kłaść wzdłuż, czy wszerz? Wyjaśniamy!

Dlaczego kierunek układania paneli ma znaczenie?

Na wybór optymalnej metody montażu podłóg panelowych wpływa szereg czynników – już na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma uniwersalnej metody, która sprawdzałaby się u każdego. Wybór odpowiedniego kierunku układania paneli w takich wnętrzach jak salon, sypialnia czy przedpokój, uzależniany jest jednak niezwykle istotny. Wpływa zarówno na estetykę montażu, jak i funkcjonalność podłogi w pomieszczeniu.

Prawidłowo ułożone i odpowiednio dopasowane względem okien lub ścian elementy pozwolą zminimalizować liczbę widocznych połączeń, dzięki czemu podłoga panelowa tworzyć będzie jednolitą, atrakcyjną płaszczyznę. Wyłącznie w przypadku desek z V-fugą przerwy na łączeniach są pożądane, gdyż tworzą ciekawy efekt wizualny.

Jak układać panele względem okna?

Dobrym pomysłem jest obranie punktu odniesienia i dostosowanie do niego techniki montażu. Takim punktem bardzo często jest otwór okienny, przez który do wnętrza wpada światło dzienne. Jak układać panele podłogowe względem okna? Należy kierować się przede wszystkim wielkością pomieszczenia oraz jego kształtem. Najczęściej stosowaną metodą w przestronnych i podłużnych pomieszczeniach jest montaż równoległy do kierunku padania światła słonecznego, a więc wzdłuż. Powoduje on, że spoiny stają się praktycznie niewidoczne, dzięki czemu podłoga panelowa tworzy spójną całość.

A co z nietypowymi pomieszczeniami, w których okien nie ma lub są bardzo małe, jak np. w łazience? Punktem odniesienia, względem którego można ułożyć panele, mogą stać się wówczas drzwi. W takim przypadku należy pamiętać, by deski układały się w tym samym kierunku po obu stronach od wejścia.

Jak kłaść panele na podłodze – wzdłuż czy wszerz?

Wybór optymalnej techniki montażowej może również zakładać maksymalne ograniczenie strat materiału. Aby upewnić się, jak kłaść panele podłogowe i czy lepiej położyć je wzdłuż, czy wrzesz, należy dokładnie wymierzyć długość oraz szerokość wnętrz. Może się bowiem okazać, że preferowany kierunek układania będzie oznaczał konieczność wykonywania sporej liczby docinek, co zwiększy koszty i znacznie wydłuży nam pracę. W takiej sytuacji znacznie lepiej zastosować alternatywną technikę i zamiast w poprzek ułożyć panele wzdłuż.

Montaż paneli w wąskich pomieszczeniach nie musi być problemem!

O ile w przypadku obszernych i przestronnych wnętrz montowanie podłóg panelowych z reguły przebiega sprawnie i szybko, o tyle ich ułożenie w ciasnych pomieszczeniach może okazać się wyzwaniem. Wielu osobom trudno znaleźć idealny kierunek układania paneli w przedpokoju, jeśli ten jest wąski lub niedostatecznie doświetlony. Praktyka pokazuje, że w takich miejscach lepiej ułożyć elementy wzdłuż dłuższej ściany niż w szerz pomieszczenia. Taka technika nie tylko ograniczy straty materiału i przyspieszy pracę, ale również optycznie powiększy nam przestrzeń. Mała posadzka wcale nie musi oznaczać problemów z wykończeniem. Wystarczy, że do każdego projektu podejdziemy indywidualnie, uwzględniając rozmiar, kształt oraz naświetlenie pokoju.