La Wola

Ile kosztuje wykończenie mieszkania od dewelopera?

Kupując lokal mieszkalny, najczęściej musimy na własną rękę wykonać prace, które finalnie przygotują go do zamieszkania. Do tego etapu warto odpowiednio się przygotować – również finansowo. Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim i co w kluczowym stopniu wpływa na koszty robocizny za m2? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, wyjaśniając wszystko krok po kroku.

Wykończenie mieszkania – stan deweloperski

Nabywając lokal mieszkalny na rynku pierwotnym, najczęściej stajemy się właścicielami nieruchomości w stanie deweloperskim, czyli wymagających samodzielnych prac wykończeniowych. Z reguły wnętrza w tym standardzie mają ściany pomalowane na biało, wylane posadzki oraz rozprowadzone instalacje. Deweloper wstawia także drzwi wejściowe, okna oraz czasem również parapety wewnętrzne. Zakres prac pozostałych do wykonania oraz cena wykończenia mieszkania to dwie kwestie, które najczęściej nurtują inwestorów przed podpisaniem umowy.

Koszty robocizny przy wykończeniach

Wpływ na to, ile kosztować będzie przygotowanie nieruchomości do zamieszkania, ma kilka istotnych czynników. Te podstawowe, od których zwykle zależy cena za wykończenie mieszkania lub koszt robocizny za m2 to:

  • powierzchnia i układ funkcjonalny,
  • standard, w jakim chcemy wykończyć wnętrza,
  • rodzaj zastosowanych materiałów,
  • robocizna, której koszty wyceniane są zależnie od regionu kraju czy renomy wykonawcy.

W ostatnich kilkunastu miesiącach rynek odnotowuje stały wzrost cen artykułów budowlanych, co zdecydowane wpływa na ceny wykończeń mieszkań deweloperskich. Warto o tym pamiętać, mając świadomość, że nawet najbardziej precyzyjny kosztorys może dość szybko stać się nieaktualny.

Ile wynoszą ceny za 1 m2 robót wykończeniowych?

Fachowcy najczęściej swoją pracę wyceniają w metrach kwadratowych, dlatego stawkę proponowaną przez wykonawcę należy pomnożyć przez powierzchnię do zagospodarowania. Układanie płytek ceramicznych w zależności od rozmiaru kosztuje obecnie od 50 do 60 zł za 1 mkw. Z kolei cena za m2 ułożenia paneli podłogowych zaczyna się od 35 zł. Chcąc zlecić pomalowanie ścian, warto przygotować się na wydatek od 10 do 15 zł za metr, natomiast wylewki samopoziomujące oraz gładzie gipsowe to prace, których koszty zaczynają się od 25 zł za 1 m2. Decydujący wpływ na to, jak drogie okaże się wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim krok po kroku, często ma więc metraż naszego lokalu.

Kompleksowe wykończenia mieszkań – ceny za m2

Innym sposobem kosztorysowania robót, stosowanym przy zlecaniu prac jednemu wykonawcy, jest podanie łącznej stawki. W takim przypadku otrzymujemy kompleksową wycenę robót za m2. Firmy zajmujące się wykończeniem mieszkań od stanu deweloperskiego pod klucz w podstawowym standardzie, z reguły inkasują 1000-1500 zł za metr kwadratowy robót. W przypadku lokalu o powierzchni 60 m2 należy więc przygotować się na wydatek rzędu 60-90 tysięcy złotych. Stanowi to dość sporą część całej wartości nieruchomości.

Wykańczasz mieszkanie? Zabezpiecz się finansowo!

Mówimy oczywiście o wariancie budżetowym, który zakłada wykorzystanie typowych artykułów budowlanych oraz rozwiązań aranżacyjnych. Znacznie więcej kosztują wykończenia mieszkań na poziomie premium – należy bowiem uwzględnić nie tylko wyższe ceny materiałów, ale również robociznę, która drożeje proporcjonalnie do wartości całego przedsięwzięcia. W przypadku podwyższonego standardu może to być nawet 3000-4000 zł za m2. Warto krok po kroku przygotować się do ostatniego etapu prac w lokalu i tak skonstruować budżet, by ceny wykończeniówki nie okazały się dla nas zaporowe.